Groups
Group A: Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay
Group B: Portugal, Spain, Morocco, Iran
Group C: France, Australia, Peru, Denmark
Group D: Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria
Group E: Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia
Group F: Germany, Mexico, Sweden, South Korea
Group G: Belgium, Panama, Tunisia, England
Group H: Poland, Senegal, Colombia, Japan
Schedule
Date |
Match |
Venue |
Kick-off (BST) |
LAST 16 |
|
|
Sat June 30 |
France 4-3 Argentina (Match 50) |
Kazan |
3pm |
Sat June 30 |
Uruguay 2-1 Portugal (Match 49) |
Sochi |
7pm |
Sun July 1 |
Spain 1-1 (3-4) Russia (Match 51) |
Moscow |
3pm |
Sun July 1 |
Croatia 1-1 (3-2) Denmark (Match 52) |
Nizhny Novgorod |
7pm |
Mon July 2 |
Brazil 2-0 Mexico |
Samara |
3pm |
Mon July 2 |
Belgium 3-2 Japan (Match 54) |
Rostov-on-Don |
7pm |
Tue July 3 |
Sweden v Switzerland (Match 55) |
St Petersburg |
3pm |
Tue July 3 |
Colombia v England (Match 56) |
Moscow (Spartak) |
7pm |
|
|
|
|
QUARTER-FINALS |
|
|
Fri July 6 |
Uruguay v France (57) |
Nizhny Novgorod |
3pm |
Fri July 6 |
Brazil v Belgium (58) |
Kazan |
7pm |
Sat July 7 |
Winner 55 v winner 56 (60) |
Samara |
3pm |
Sat July 7 |
Russia v Croatia (59) |
Sochi |
7pm |
|
|
|
|
SEMI-FINALS |
|
|
Tue July 10 |
Winner 57 v winner 58 |
St Petersburg |
7pm |
Wed July 11 |
Winner 59 v winner 60 |
Moscow (Luzhniki) |
7pm |
|
|
|
|
THIRD-PLACE PLAY-OFF |
|
|
Sat July 14 |
Losers of two semi-finals |
St Petersburg |
3pm |
|
|
|
|
FINAL |
|
|
|
Sun July 15 |
Winners of two semi-finals |
Moscow (Luzhniki) |
4pm |
|
|
|
|
GROUP STAGE |
|
|
Date |
Match |
Venue |
Kick-off (BST) |
Thu June 14 |
Russia 5-0 Saudi Arabia (A) |
Moscow (Luzhniki) |
4pm |
Fri June 15 |
Egypt 0-1 Uruguay (A) |
Ekaterinburg |
1pm |
Fri June 15 |
Morocco 0-1 Iran (B) |
St Petersburg |
4pm |
Fri June 15 |
Portugal 3-3 Spain (B) |
Sochi |
7pm |
Sat June 16 |
France 2-1 Australia (C) |
Kazan |
11am |
Sat June 16 |
Argentina 1-1 Iceland (D) |
Moscow (Spartak) |
2pm |
Sat June 16 |
Peru 0-1 Denmark (C) |
Saransk |
5pm |
Sat June 16 |
Croatia 2-0 Nigeria (D) |
Kaliningrad |
8pm |
Sun June 17 |
Costa Rica 0-1 Serbia (E) |
Samara |
1pm |
Sun June 17 |
Germany 0-1 Mexico (F) |
Moscow (Luzhniki) |
4pm |
Sun June 17 |
Brazil 1-1 Switzerland (E) |
Rostov-on-Don |
7pm |
Mon June 18 |
Sweden 1-0 South Korea (F) |
Nizhny Novgorod |
1pm |
Mon June 18 |
Belgium 3-0 Panama (G) |
Sochi |
4pm |
Mon June 18 |
Tunisia 1-2 England (G) |
Volgograd |
7pm |
Tue June 19 |
Colombia 1-2 Japan (H) |
Saransk |
1pm |
Tue June 19 |
Poland 1-2 Senegal (H)
|
Moscow (Spartak)
|
4pm |
Tue June 19 |
Russia 3-1 Egypt (A) |
St Petersburg |
7pm |
Wed June 20 |
Portugal 1-0 Morocco (B) |
Moscow (Luzhniki) |
1pm |
Wed June 20 |
Uruguay 1-0 Saudi Arabia (A) |
Rostov-on-Don |
4pm |
Wed June 20 |
Iran 0-1 Spain (B) |
Kazan |
7pm |
Thu June 21 |
Denmark 1-1 Australia (C) |
Samara |
1pm |
Thu June 21 |
France 1-0 Peru (C) |
Ekaterinburg |
4pm |
Thu June 21 |
Argentina 0-3 Croatia (D) |
Nizhny Novgorod |
7pm |
Fri June 22 |
Brazil 2-1 Costa Rica (E) |
St Petersburg |
1pm |
Fri June 22 |
Nigeria 2-0 Iceland (D) |
Volgograd |
4pm |
Fri June 22 |
Serbia 1-2 Switzerland (E) |
Kaliningrad |
7pm |
Sat June 23 |
Belgium 5-2 Tunisia (G) |
Moscow (Spartak) |
1pm |
Sat June 23 |
South Korea 1-2 Mexico (F) |
Rostov-on-Don |
4pm |
Sat June 23 |
Germany 2-1 Sweden (F) |
Sochi |
7pm |
Sun June 24 |
England 6-1 Panama (G) |
Nizhny Novgorod |
1pm |
Sun June 24 |
Japan 2-2 Senegal (H) |
Ekaterinburg |
4pm |
Sun June 24 |
Poland 0-3 Colombia (H) |
Kazan |
7pm |
Mon June 25 |
Uruguay 3-0 Russia (A) |
Samara |
3pm |
Mon June 25 |
Saudi Arabia 2-1 Egypt (A) |
Volgograd |
3pm |
Mon June 25 |
Spain 2-2 Morocco (B) |
Kaliningrad |
7pm |
Mon June 25 |
Iran 1-1 Portugal (B) |
Saransk |
7pm |
Tue June 26 |
Denmark 0-0 France (C) |
Moscow (Luzhniki) |
3pm |
Tue June 26 |
Australia 0-2 Peru (C) |
Sochi |
3pm |
Tue June 26 |
Nigeria 1-2 Argentina (D) |
St Petersburg |
7pm |
Tue June 26 |
Iceland 1-2 Croatia (D) |
Rostov-on-Don |
7pm |
Wed June 27 |
South Korea 2-0 Germany (F) |
Kazan |
3pm |
Wed June 27 |
Mexico 0-3 Sweden (F) |
Ekaterinburg |
3pm |
Wed June 27 |
Serbia 0-2 Brazil (E) |
Moscow (Spartak) |
7pm |
Wed June 27 |
Switzerland 2-2 Costa Rica (E) |
Nizhny Novgorod |
7pm |
Thu June 28 |
Japan 0-1 Poland (H) |
Volgograd |
3pm |
Thu June 28 |
Senegal 0-1 Colombia (H) |
Samara |
3pm |
Thu June 28 |
England 0-1 Belgium (G) |
Kaliningrad |
7pm |
Thu June 28 |
Panama 1-2 Tunisia (G) |
Saransk |
7pm |
|
|
|
|